Šta sme, a šta se ne sme koristiti kod održavanja Float opreme?
Tokom vežbanja, celo naše telo dodiruje joga prostirku – stopala, ruke, lice, trup. Osim znoja, na prostirci mogu ostati čestice kože, ali i kreme i šminka ukoliko ih imamo na sebi tokom vežbanja, kao i mnoge druge mikro čestice. Iako Float prostirke ne upijaju tečnost i prljavštinu – svakako im je potrebno čišćenje, jer se navedeno može nakupiti na površini.
Za održavanje Float joga opreme dovoljne su ti samo dve stvari – topla voda i pamučna krpa. Pluta je 100% prirodan, ekološki, obnovljiv, biorazgradiv, hipoalergenski i antibakterijski material, a njena komponenta suberin odbija insekte, gnjide i buđ, kao i truljenje. Stoga je i samo održavanje plute vrlo jednostavno.
Izbegavaj bilo kakva sredstva za čišćenje – voda i pamučna krpa su dovoljne. Opremu nemoj prati u veš-mašini, jer je na taj način možeš oštetiti. Ne treba koristiti ni grube četke.
Nakon brisanja, prostirku nemoj rolati dok se ne osuši. Nikada je nemoj savijati na kontra stranu, plutani deo bi uvek trebalo da bude okrenut nagore.
Prilikom sušenja opreme, nemoj je stavljati na radijatore ili blizu bilo kakvog izvora toplote. Trebalo bi izbegavati i ostavljanje prostirke na jakom suncu, jer UV zraci mogu oštetiti materijal.
Dubinsko čišćenje nemoj često praktikovati, pogotovo ako vežbaš kod kuće, ali površinsko čišćenje možeš uraditi čak i nakon svakog vežbanja.
Ukoliko si u mogućnosti, najbolje bi bilo da imaš svoju prostirku čak i kada odlaziš na vežbanje u joga studio. Na taj način obezbeđuješ sigurnost da uvek vežbaš na potpuno čistoj prostirci.
Redovnim i pravilnim održavanjem opreme osiguravaš i njen duži vek.