Joga za početnike – koliko su ti samo puta prsti krenuli preko tastature sa ovom temom? Ne brini, Float će danas biti tvoj vodič upravo kroz svet joge! Ideja je da te upoznamo sa samom jogom i njenom filozofijom, kao i da ti pomognemo u pronalaženju smernica za ono čuveno „odakle početi?“.
Šta je, uopšte, joga?
O istoriji joge možeš da čitaš bilo gde, stoga ćemo ti reći samo osnovne činjenice.
U potraži za svrhom života pre više hiljada godina, kao rezultat ovog traganja od strane indijskih mudraca, rađa se – joga! Sama reč joga znači jedinstvo, ujedinjenje i dolazi nam od sanskrita – drevnog jezika Indije i Nepala.
Joga podrazumeva upotrebu sledećih tehnika:
- Fizički položaji, koji se nazivaju Asane
- Vežbe za upravljanje energijom (pranom)
- Disanje, odnosno Pranajama
- Relaksaciono-meditativne vežbe (Pratjahara)
- Koncentracija ili Dharana
- Meditacija (Dhjana)
- Samorealizacija (Samadhi)
Nemoj da te obreshrabri ako imaš poteškoća sa pamćenjem ovih naziva – sve će to vremenom doći na svoje. Joga za početnike ima za cilj da te upozna sa njenim drevnim principima, pa se fokusiraj da to zapamtiš, a za sve ostalo ti je potrebno vreme i upornost.
Dakle, joga se zalaže da te ujedini sa tobom. To znači da te ojačava da stvoriš oslonac u sebi, kako bi te usmerila ka otkrivanju tvojih unutrašnjih potencijala koji te vode do onog ključnog pitanja koje je indijske mudrace povelo u avanturu pronalaženja smisla. Samim tim ti pomaže da uspostaviš emocijalnu ravnotežu, podstiče te da kreativno istražuješ, ali i da poboljšaš fizičko zdravlje.
Jedna joga, dve joge, tri joge…
Da, da, česta je iluzija da je joga samo jedna. Međutim, postoji ogroman broj stilova joge, pa ćemo ti za početak ukratko objasniti one koji su najzastupljeniji.
Kako je ovo joga za početnike priča, onda ti na prvom mestu moramo predstaviti Hatha joga stil. Upravo je Hathta idealna za početnike i ima za cilj da telo i duh dovede u ravnotežu. Ona je ujedno najpoznatiji i najzastupljeniji joga stil. Kroz Hatha jogu se primenjuje klasičan pristup vežbanju, odnosno kombinuju se položaji tela, disanje i meditacija. Reč Hatha na sanskritu znači jak, snažan. Ha je muška ekstrovertna energija i predstavlja Sunce, a Tha nosi simboliku pasivne, introvertne ženske energije i predstavlja Mesec.
Ashtanga joga nije stil koji se preporučuje kada je u pitanju joga za početnike, ali je dobro da te upoznamo i sa njiim. Ashtanga je vrlo zahtevna i ima za cilj da kroz kontrolu uma dovede do pročišćenja unutrašnjeg bića. Sastoji se od osam nivoa, što je i prevod ove sanskritske reči. Pomoći će ti da razviješ telo poput atletičara uz neverovatan stepen fleksibilnosti skeleta i muskulature. Ono što je još važnije, pomoći će ti u spiritualnom, mentalnom i emocionalnom razvoju.
Vinyasa je još jedan dinamičan stil joge u kom se pozicije nadovezuju jedna na drugu i na taj način spajaju u celinu. Ukoliko si neko ko voli dobro da se preznoji prilikom treninga – onda se i ovaj stil može posmatrati kao joga za početnike. Vinyasa je karakteristična po tome što nema unapred definisan redosled izvođenja pozicija, već ih instruktor određuje na licu mesta. Zasnovana je na sinhronizaciji disanja sa pokretima tela. Svi drugi dinamični stilovi joge vode poreklo upravo od ovog.
Kundalini, ili joga svesnosti, aktivira i balansira energiju tela, uma i duše. Više se oslanja na duhovni nego na fizički aspekt. Sastoji se od intenzivnih vežbi, vežbi disanja, ponavljanja određenih mantri, meditacije i pokreta koji se ponavljaju (krija) kako bi se postigao pravi tok energije. Smatra se da je Kundalini energija u svima nama, smeštena najčešće u dnu kičme, i potrebno ju je aktivirati. U bukvalnom prevodu, Kundalini znači svesnost i vodi nas kroz skrivene potencijale svesnosti. Može se praktikovati bilo gde, na svim nivoima.
Psihičko i fizičko zdravlje u kombinaciji sa jogom
Jogu i zdravlje ćeš često sresti u istoj rečenici u mnogim stručnim tekstovima. Njena pozitivna dejstva imaju uticaja i kada se radi preventivno, ali i kada je neko oboljenje već prisutno. U zavisnosti od toga šta ti je potrebno, rezultate možeš iskusiti ubrzo nakon otpočinjanja vežbanja, dok će za zahtevnija poboljšanja biti potrebna redovnost i duži vremenski period.
Najpoznatiji efekti bavljenja jogom su:
- Oslobađanje od stresa
- Bolje disanje
- Razvijanje osećaja sadašnjeg trenutka
- Bolje držanje tela
- Razgibanost
- Povećanje snage
- Poboljšana cirkulacija
- Regulisanje telesne težine
- Unapređenje zdravlja srca
- Snižavanje holesterola
- Poboljšanje kvaliteta sna
- Zdravije kosti (pogotovo kod žena)
- Sporije starenje
- Fizička vitalnost
- Mentalna stabilnost
- Spiritualni razvoj
- Mentalni razvoj
- Emocionalni razvoj
Koje se vežbe preporučuju kada je u pitanju joga za početnike?
Svaki početak je težak, te i ovaj neće biti izuzetak. Pre svega, važno je da pripremiš plan kog ćeš se pridržavati, ali isto tako nemoj zaboraviti da se naoružaš strpljenjem. To ti je, zapravo, kao i kod svake odluke koju doneseš.
Kod lakših zdravstvenih problema ili ako se radi o preventivi, rezultate ćeš brzo primetiti, dok će kod kompleksnijih biti potrebno minimum 12 nedelja. Naravno, ovo je uopšteno objašnjenje, dosta zavisi i od godina, fizičke spremnosti i stanja u kom se trenutno nalaziš. Jogu praktikuju čak i trudnice. Dakle, sve je to individualno.
Kada počinješ, imaš dve opcije – da pratiš joga vežbe sa YouTube-a ili da se opredeliš na vežbanje sa instruktorom. Ukoliko dosad nemaš iskustva sa jogom, Float ti preporučuje da se ipak opredeliš za drugu opciju kako ne bi došlo do povreda. Uz to, instruktor će znati da ti ukaže na sitnice koje eventualno nećeš uspeti da primetiš, a umnogome mogu unaprediti rezultate ka kojima težiš.
Ne želimo da te obeshrabrimo, već da ti damo iskren savet kako da se ti osećaš što bolje.
Za koju god opciju da se odlučiš, važno je da u svakom trenutku osluškuješ svoje telo i pratiš granice koje ti nalaže. Nema potrebe da se forsiraš, jer ćeš kroz vreme i ponavljanje svakako napredovati.
Počni od jednostavnijih joga za početnike vežbi i prati svoj napredak. Kada osetiš da možeš više – slobodno pokušaj. Uvek imaj na umu da joga ne treba da ti predstavlja takmičenje, već da te dovede do zadovoljstva i svih gorenavedenih pozitivnih efekata. Radi onoliko koliko ti prija, jer je to još jedan preduslov da ne izgubiš motivaciju i želju za nastavkom.
Nadamo se da ti je naš vodič joga za početnike bio od koristi, a u nastavku pogledaj neke od vežbi sa kojima možeš krenuti u krstarenje ka pronalasku tvojih unutrašnjih potencijala.
Namaste!
Ostavite komentar