Kundalini joga podrazumeva meditaciju zatvorenih očiju u kojoj se zauzima određeni položaj tela – asana, praktikuje određeni način disanja – pranajama, zauzima specifičan položaj prstiju i ruku – mudra i proizvodi određeni zvuk – mantra. Spoj svega toga čini kriju, što u bukvalnom prevodu znači „dejstvo“. Ova joga se vežba isključivo uz muziku i istovremeno deluje na telo, um i dušu.
Oni koji praktikuju ovaj stil joge kažu da je ona mnogo više od običnog vežbanja i fizičke aktivnosti. U praksi se pokazalo da često postane stil života ubrzo nakon što se iskusi, jer se pozitivni rezultati mogu doživeti i već nakon prvog časa. Oni koji joj se priklone lako je uvrste u svoje navike i nemaju problem da za časove rezervišu bukvalno svaki dan, bez preskakanja.
Osobe koje se opredele za ovu drevnu tehniku meditacije, na raspolaganju imaju hiljade krija, a da bi postigli dobre rezutlate, potrebno je da istu kriju rade najmanje 40 dana u kontinuitetu. Smatra je da je ovo minimalni period potreban za velike promene i usvajanje novih navika. Za to vreme um će usvojiti naviku i popustiti pred dušom čiji značaj počinje da biva sve jači. Ako jedan dan propustite vežbanje, savet učitelja je jasan – počnite da brojite iz početka. Postoje i krije koje se rade 90, 120 ili čak 1000 dana.
Joga životne energije
Kundalini joga naziva se jogom prane, odnosno životne energije ili životnog principa univerzuma. Na pitanje šta je Kunadlini energija, poznavaoci bi vam odgovorili da je to stvaralački potencijal koji leži u svakom od nas. To je životna, kreativna i seksualna energija. Ako vi ne upravljate njom, ona će upravljati vama, a ova vrsta joge upravo će vas naučiti kako da probudite i pokrenete uspavanu energiju smeštenu u dnu kičmenog stuba, a zatim je kontrolišete da biste konačno dostigli ravnotežu.
Časovi omogućavaju da spoznate sebe, pomerite svoje granice, oslobodite potisnute emocije i otklonite sve energetske blokade. Često su tematski, pa za rezultat imaju pokretanje i oslobađanje osećanja, nekad kroz smeh, a nekad kroz suze. Vremenom se eleminiše uzemirenost i uticaj spoljnih faktora na to kako se osećate iznutra. Bez obzira na dešavanja oko vas, osetićete mir u umu, srcu i telu. Balansiranje između uma i tela, objašnjavaju poznavaoci ove veštine, vode ka spoznaji čistote duše. Cilj je i postići kontrolu nad umom.
Sa sve većim brojem vežbi i meditacija, počinje da se menja odnos prema sebi, novom danu, životu, okruženju, svetu. Dok se povećava nivo svesti, smanjuje se podložnost različitim negativnim uticajima iz okruženja.
Učitelji Kundalini joge tvrde da ona utiče na zdravlje tako što jača endokrini, nervni i imuni sistem, poboljšava cirkulaciju i disanje jačanjem kapaciteta pluća. Kažu i da redovno praktikovanje osnažuje samopouzdanje, intuiciju, kreativnost, oslobađa od strahova, fobija i emotivnih blokada. Rezultat svega toga jeste stvaranje uslova za zdraviji, srećniji i uspešniji život.
Nekada tajna nauka – danas svakodnevnica miliona ljudi
Kundalini joga je drevna, hiljadama godina stara tehnika koja, zbog izuzetno velike moći i snage, dugo nije bila dostupna običnom čoveku. Spada u takozvanu radž, odnosno kraljevsku jogu. Dugo se smatrala tajnom svetom naukom koja se u Indiji predavala isključivo usmeno, i to samo odabranim učenicima.
Sve se promenilo nakon prvog javnog časa održanog krajem šezdesetih godina prošlog veka u Los Anđelesu. Predavanje je održao majstor joge Jogi Bađan koji je imao stav da je ljudima od rođenja dato da budu blagosloveni, zdravi i srećni.
Na pitanje da li je joga religija, Bađan odgovara:
„I jeste i nije. U religiji morate verovati u nešto, a u jogi morate iskusiti ono u šta želite verovati.”
Nakon što je tajna otkrivena, učenje se ubrzo proširilo po svetu i ovu jogu počeli su da praktikuju svi koji su imali prilike da osete njene blagotvorne rezultate.
Kome je Kundalini joga dozvoljena
U jogi prane mogu da se oprobaju svi bez obzira na godine i iskustvo sa drugim vrstama joge jer vežbe svako može da prilagodi sebi i svojim mogućnostima.
Ne preporučuje se ljudima sa težim srčanim oboljenjima, onima koji boluju od epilepsije ili piju antidepresive, a onima koji koriste alkohol ili opijate savetuje se da ne vežbaju sami, već da to čine samo uz vođstvo iskusnog učitelja.
Na uspešnost vežbi, ističu učitelji, ne utiče fizička snaga i kondicija, već želja, otvorenost uma i unutrašnja snaga.
Iako postoje specifične vežbe joge za trudnice, ni Kundalini im nije zabranjen, ali uz ograničenje zauzimanja položaja kojima se vrši protisak na stomak i izvođenja određenih krija.
Kako izgleda čas – obavezne mantre za početak i kraj
Svaki čas Kundalini joge počinje mantrom „Ong Namo Guru Dev Namo“, što znači „ja se klanjam božanskom učitelju unutar sebe“. Obavezne su vežbe disanja i za zagrevanje tela kako bi se umirio um i pokrenula energija.
Nema mesta improvizacijama – zna se kako i koliko dugo se radi svaki set vežbi, odnosno krija, a smatra se i da je moguće sebi naškoditi ako se pravila ne poštuju u potpunosti.
Zatim sledi opuštanje tela nekoliko minuta i na kraju meditacija. Muzika sve to vreme ima zadatak da energetski očisti prostor unutar tela i prostor u kom se nalazimo.
Čas se završava mantrom „Sat Nam“ ili, u prevodu, „istina je u meni“. Učesnici na časove odlaze najčešće obučeni u belo ili svetle boje kako bi privlačili i zračili čistu energiju, sa maramom na glavi čime obnovljenu energiju zadržavaju unutar sebe.
Vežbe će biti prijatnije na udobnim prostirkama – odaberite svoju iz naše raznovrsne ponude.
U Srbiji ima više instruktora joge koji časove drže i online, a i YouTube će ponuditi sasvim dovoljno rezultata ako u njegov pretraživač ukucate „Kundalini joga za početnike“.
Kako slediti put Kundalini joge?
Smatra se da je duhovni učitelj, filozof, umetnik i sportista Šri Činmoj, koji je živeo od 1931. do 2007. godine, u potpunosti ovladao ovom vrstom joge i okultnim moćima. Na predavanjima na svetski poznatim univerzitetima poput Harvarda, Kembridža, Prinstona, Jejla, Oksforda i drugih, uvek je promovisao ideju mira, jedinstva i harmonije u svetu. U jednoj od 800 autorskih knjiga – „Kundalini: moć majke“ govorio je o tehnikama buđenja, otvaranju trećeg oka i ostalih čakri, uz upozorenje na opasnosti i zamke koje pri tome treba izbeći.
Autor u svom delu definiše osnovna načela Kundalini joge kroz listu pravila:
- U tom slučaju ne smemo da spavamo.
- U tom slučaju moramo posedovati izuzetno čvrstu volju.
- U tom slučaju moramo da volimo.
- U tom slučaju Moć mora biti na prvom i na poslednjem mestu u našem životu.
- U tom slučaju moramo osetiti kako je svaka sekunda našeg života jednako važna kao i čitava godina.
- U tom slučaju nam je potrebna čistota misli i čistota dela.
- U tom slučaju moramo znati da je naša suština Nebeska snaga Blaženstva, a naše postojanje je za Zemlju snaga Mira. Snagom Blaženstva počinjemo. Snagom Mira završavamo.
Kundalini jogu je proučavao čuveni psiholog Karl Gustav Jung koji je posmatrao kroz model razvojnih faza više svesti. Jung važi za prvog istraživača koji je povezao istočnjačku duhovnu filozofiju sa psihologijom Zapada. U knjizi „Psihologija kundalini joge“ sakupljene su beleške sa njegovih predavanja na seminaru u Psihološkom klubu u Cirihu 1932. godine. To je bio početak psihološkog razumevanja istočnjačke misli. Analizirao je složene indijske koncepte i povezao ih sa zapadnim psihološkim učenjem svog vremena. Prema njegovom shvatanju, viša stanja svesti imaju psihogeno i simbolično značenje, a takav aspekt aktualniji je danas nego u Jungovo doba.
Sada kada znate šta je Kundalini joga, možda je pravi trenutak da se u njoj i oprobate. Dobra preporuka za početak može biti trominutna vežba za oslobađanje od stresa. Da podsetimo, potrebno je da istrajete u tome da je radite 40 uzastopnih dana. Uživajte!
Ostavite komentar